Dlaczego Drupal

Chcesz zbudować serwis internetowy lepszy, szybszy i bardziej bezpieczny niż strony www twoich konkurentów? Jeśli tak to powinieneś wybrać Drupala 10 lub inne wspierane wersje systemu. 

Przykładowe strony zbudowane na Drupalu: nasa.gov, pfizer.com, amd.com, nba.com, redhat.com.

Na tej stronie znajdziesz dokładne informacje, dlaczego warto używać Drupala 10, 9 lub 8 do budowy serwisów internetowych.

Usługi Drupal 8

Czym jest Drupal?

Drupal jest tym, czego potrzebujesz do budowy swojego nowego serwisu internetowego. Jest to system, który dopasuje się do Twojego modelu biznesowego.

Oprogramowanie powinno wspierać Twój model biznesowy, a nie zmieniać go, aby pasował do istniejącej architektury systemu. Taki właśnie jest Drupal: elastyczny i wspierający istniejące procesy biznesowe.

drop

Drupal to system zarządzania treścią klasy premium.

drop

Drupal to system tak elastyczny, jak tego potrzebujesz.

drop

Drupal to system bezpieczny, stabilny i sprawdzony przez tysiące firm na świecie.

Co sprawia, że Drupal jest unikalny?

Drupal ma szereg funkcjonalności, które znajdziesz w innych systemach. Jednak wyróżnikiem Drupala jest to, że wszystkie najważniejsze funkcjonalności do budowy dużych i nowoczesnych serwisów internetowych są w jednym systemie.

Najważniejsze cechy Drupala

drop

Open Source, jest dostępny za darmo, bez opłat licencyjnych.

drop

Rozwijany nieprzerwanie od 2001 roku.

drop

Wypróbowany przez setki tysięcy firm na świecie.

drop

Zgromadził jedną z największych społeczności OpenSource zajmującej się rozwijaniem systemu.

drop

To nie tylko CMS, ale również Content management framework.

drop

Zbudowany za pomocą najnowszych technologii, jak PHP7, Symfony Framework.

drop

Oferuje tysiące darmowych modułów.

drop

Security team stale czuwa nad bezpieczeństwem i publikuje poprawki bezpieczeństwa.

Rozwój/Historia Drupala

15 stycznia 2001 roku Dries Buytaert opublikował wersję 1.0 (Drupal: 15 years old and still gaining momentum) systemu Drupal jako projekt Open Source na licencji GNU GPL.

Kolejne istotne wersje Drupala to:

  • Drupal 5 wydany 15 stycznia 2007
  • Drupal 6 wydany 13 lutego 2009
  • Drupal 7 wydany 5 stycznia 2011
  • Drupal 8 wydany 19 listopada 2015
  • Drupal 9 wydany 3 czerwca 2020
  • Drupal 10 wydany 15 grudnia 2022

Od 2015 roku nowa wersja jest wydawana regularnie co 6 miesięcy.

Dzisiaj Drupal to system rozwijany przez ogromną społeczność z całego świata. W serwisie drupal.org jest zarejestrowanych ponad 1 300 000 użytkowników, z czego ponad 48 000 z dostępem do Git (mogą tworzyć moduły, szablony oraz rozwijać rdzeń Drupala).

Wybierając Drupala jako technologię do swojego serwisu internetowego otrzymujesz wsparcie ogromnej społeczności z całego świata. Dzięki regularnym wydaniom nowej wersji co pół roku masz też za darmo nowe funkcjonalności zwiększające możliwości Twojego serwisu internetowego.

Drupal w liczbach

Drupal jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie. Aktualnie znajduje się na szóstym miejscu z wynikiem ok. 1,5%. Obecnie prawie 800 000 stron jest obsługiwanych przez tę platformę.

Ciekawie przedstawiają się również statystyki dla najpopularniejszych stron świata. W pierwszym milionie najpopularniejszych stron w internecie Drupal jest na 2 miejscu z wynikiem około 2,5%. Udział Drupala znacznie wzrasta wraz z zawężeniem statystyk do top 100 000 stron lub do top 10 000 stron. Dla przykładu według BuiltWith dla top 10 000 stron udział Drupala wynosi prawie 6,5%.

Wśród najpopularniejszych stron zbudowanych na Drupalu można wymienić strony Linux, Harvard University, GE Transportation, Tesla.

Aktualne statystyki CMS znajdziesz na stronach:
https://w3techs.com/technologies/market/content_management/10
https://w3techs.com/technologies/overview/content_management
https://trends.builtwith.com/cms

Przez ostatnie 22 lata Drupal zgromadził wokół siebie ponad milionową społeczność. Tak szerokie grono entuzjastów przez lata zebrało się na stronie społeczności Drupala (https://www.drupal.org/community). Wśród fanów systemu można wyróżnić programistów, designerów, trenerów, strategów, koordynatorów, edytorów oraz sponsorów. Wkładem społeczności w rozwój Drupala jest między innymi ogromna baza dodatkowych modułów, które rozszerzają jego funkcjonalność. Liczba prawie 50 000 modułów robi wrażenie. Warto zaznaczyć, że sympatycy przyczyniają się do popularności Drupala jako oprogramowania Open Source, które jest aktywnie rozwijane. Drupal staje się oprogramowaniem coraz bardziej nowoczesnym i odpowiadającym potrzebom użytkowników. Dla przykładu można powiedzieć, że czas instalacji najnowszej wersji można ograniczyć do tylko 1,5 minuty i może wymagać jedynie trzech kliknięć myszką!

Pozycje rynkowe dla systemów CMS na świecie według W3Techs.
Statystyki pokazujące liczbę stron na Drupalu rok po roku

Ryby
Ekosystem Drupala

Wybierając Drupala wybierasz nie tylko system CMS, ale jednocześnie dostajesz dostęp do całego ekosystemu wokół Drupala. Co to jest ekosystem Drupala? To szereg dodatkowych korzyści i narzędzi, które współistnieją z Drupalem.

Ekosystem Drupala dla biznesu:

Projekty Open Source

Rdzeń Drupala i moduły są rozpowszechniane jako projekty Open Source na licencji GNU GPL. Oznacza to, że nie ponosisz żadnych opłat licencyjnych oraz masz pełny dostęp do kodu źródłowego.

Firmy Drupalowe

Ponad 1000 firm na całym świecie świadczy usługi związane z Drupalem (development, grafika, hosting). Bez problemu znajdziesz wsparcie specjalistów. Pełna lista firm jest na stronie https://www.drupal.org/drupal-services.

Zespół bezpieczeństwa

Security team to zespół ekspertów od bezpieczeństwa, którzy pilnują, aby Drupal był bezpieczny. W razie wykrycia błędów niezwłocznie publikują aktualizację systemu. Nic nie płacisz za takie wsparcie, jest ono dostępne dla wszystkich użytkowników Drupala.

Plany rozwoju

Plan rozwoju Drupala jest ustalony na 3-4 lata do przodu. Już teraz wiesz czego się spodziewać w przyszłości. Możesz też wcześniej przygotować się na zmiany wersji 7 na 8 lub 8 na 9. Nic tu nie dzieje się nieprzewidywalnie. Rozwój systemu jest dobrze zaplanowany i stabilny.

Wersje Drupala

Od 2015 roku od wydania wersji 8 co pół roku pojawia się nowa wersja (8.1, 8.2, ….). Wraz z każdą z tych wersji pojawiają się nowe funkcjonalności (np: Media, Layout Builder, Bigpipe, itp). Wybór Drupala gwarantuje otrzymanie z każdą nową wersją za darmo nowych funkcjonalności.

Społeczność

Drupal to też ogromna społeczność. W serwisie drupal.org konta ma ponad 1 000 000 użytkowników. Ponad 40 000 ma uprawnienia do Git i rozwija moduły oraz rdzeń Drupala. Tak duża liczba osób sprawia, że Drupal stale i dynamicznie się rozwija.

Certyfikaty

Certyfikaty wydawane przez Acquia dla programistów to dowód na posiadanie wiedzy dotyczącej Drupala. Takie certyfikaty są szczególnie ważne dla firm, które wchodzą w świat Drupala, poszukują specjalistów i nie wiedzą jak ocenić ich wiedzę. Na stronie Acquia Certification Registry jest lista wszystkich certyfikowanych programistów Drupala z podziałem na firmy i kraje.

Wsparcie organizacji rządowych

Drupal to nie tylko projekt Open Source wspierany przez społeczność oraz firmy. To także wsparcie organizacji rządowych z wielu krajów, np. EU to fund bug bounty programs for 14 open source projects starting January 2019 i govCMS.

Ekosystem Drupala dla edytorów treści i marketerów:

Layout builder

Layout builder to kolejne narzędzie w rdzeniu Drupala, które jest uwielbiane przez edytorów treści. Moduł ten umożliwia dostosowanie wyglądu treści za pomocą gotowy komponentów i sekcji (np: w treści artykułu można dodać 3 kolumny i w nich dodać zdjęcia, itp). Redaktor ma bardzo duży wpływ nie tylko na samą treść ale też na jej prezentację.

Konfigurowalne formaty tekstu

Konfigurowalne formaty tekstu można dostosować indywidualnie do danego typu treści, np pełny HTML do artykułów, ograniczony HTML do ofert pracy, czysty tekst do komentarzy, itp. Redaktor może w pełni kontrolować w jakim stopniu będzie można formatować wprowadzaną treść.

Moduł Workflow

Moduł Workflow to elastyczne narzędzie do zarządzania stanami/przepływem treści. Można ustawić dowolną ilość przepływów dla różnych rodzajów zawartości. Wtedy redaktorzy pracujący nad treścią widzą dokładnie, na którym etapie życia jest dana treść. Dla przykładu dla wpisu na blogu można ustawić przepływ pracy na taki: propozycja, szkic, poprawki, optymalizacja SEO, grafika, akceptacja, publikacja, promocja. Drupal to idealne narzędzie do zarządzania złożonym procesem tworzenia treści.

Moduły dla redaktora

Na stronie drupal.org jest dużo dodatkowych modułów usprawniających pracę redaktora, np. moduł do kadrowania zdjęć, moduł do publikacji treści o wyznaczonych godzinach/dniach, moduł do klonowania treści, moduł do eksportu treści do CSV, XLS, DOC. Pełną listę przydatnych modułów dla edytorów znajdziesz tutaj: Module project.

Moduł Paragraphs

Moduł Paragraphs jest jednym z tysięcy dodatkowych modułów, które można dodać do Drupala. Moduł ten pozwala przygotować typy sekcji, które można później wykorzystać w tworzeniu treści. Jak to działa można zobaczyć w wersji Demo dystrybucji Droopler: https://demo.droopler.com.

Ckeditor

Wbudowany edytor Ckeditor pozwala na formatowanie dodawanych treści bez znajomości HTML.

Co możemy dla Ciebie drobić

Porozmawiaj z nami o swoim projekcie na Drupalu

Plany na przyszłość
Plany na przyszłość

Społeczność Drupala aktywnie wspiera jego rozwój. Programiści regularnie dodają nowe funkcjonalności proponowane przez stałych użytkowników Drupala (innych programistów, edytorów, grafików etc.). Zmiany rozszerzają możliwości Drupala lub upraszczają jego obsługę poprzez ułatwianie instalacji rdzenia, modułów, skórek lub dodawanie określonych typów treści.

Jeśli zdecydujesz się zbudować Twój system na Drupalu, możesz mieć pewność, że z czasem będzie tylko zyskiwał na funkcjonalności, a korzystanie z niego będzie jeszcze prostsze. Co więcej, Drupal zawsze będzie darmowy, więc za jego aktualizację do nowszej wersji nie zapłacisz nic!

Inicjatywy społeczności

Niezależnie od najważniejszych elementów, na których skupiają się wysiłki większości deweloperów, każdy użytkownik Drupala może zaproponować swoje zmiany. Jeśli przejdą proces akceptacji i developmentu, mogą zostać wdrożone, ulepszając tym samym system. Wiele ważnych elementów Drupala powstało dzięki właśnie takim oddolnym inicjatywom i pracy wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas, żeby system lepiej odpowiadał ich potrzebom, na przykład możliwość wymuszania dodawania alternatywnych opisów dla każdej grafiki na stronie (co jest korzystne dla SEO i zgodne z wytycznymi WCAG).

Przykładowe propozycje:

  • Zmiany skórek z poziomu UI
  • Przebudowanie menu w oparciu o entity reference
  • Dodanie do core modułu OAuth2
  • Drupal as a service

Kluczowe inicjatywy

Drupal aktualizowany jest w sposób przemyślany i zorganizowany. Pierwszeństwo mają pomysły, które społeczności Drupala przyniosą spodziewane największe korzyści. Należą do nich ułatwienia dostępu, automatyzacja czy też inicjatywy, które mają na celu uwypuklenie zalet Drupala.

Lista zmian do wdrożenia w trakcie najbliższyh aktualizacji rdzenia:

  • Modernizacja panelu administratora dzięki wykorzystaniu możliwości React i skryptów JavaScript.
  • API-first - jeszcze łatwiejsza integracja z innymi systemami.
  • Automatyczne aktualizacje - aktualizacje pozwalające zminimalizować pracę administratorów nad utrzymaniem strony.
  • Wsparcie administrowania poprzez Composera - wsparcie dla Composera w rdzeniu.
  • Jeszcze lepsza dokumentacja, która ułatwi pracę programistom i pozwoli Drupalowi lepiej wypaść w trakcie oceny inwestorów.
  • Migracje - łatwiejsze migrowanie do nowszych wersji systemu.
  • Out-of-the box - gotowe przykładowe szablony stron w Drupalu pozwalające na korzystanie ze strony zaraz po instalacji.

Najbliższe aktualizacje rdzenia i nowe wersje

  • Wersje 11.0.0 - 29 lipca 2024.
  • Wersja 10.4.0 - 9 grudnia 2024.
  • End of life Drupala 7 - 5 stycznia 2025. 
  • End of life Drupala 10 - czerwiec 2026. 

Lista planowanych wydań - cykl wydawniczy rdzenia Drupala.

Lista zmian wprowadzonych w poprzednich aktualizacjach rdzenia Drupala.

Wersje dystrybucyjne Drupala
Wersje dystrybucyjne Drupala

Czym się różni wersja dystrybucyjna (w skrócie “distro”) od “czystego” Drupala? To po prostu wersja rozszerzona o przydatne dodatki, które są skonfigurowane w taki sposób, żeby spełniać założenia biznesowe pewnych typów stron od razu po instalacji. Można porównać to do wersji rozszerzonej wyposażenia auta, z tym, że za dodatkowe moduły w Drupalu nie musisz dopłacać!

hands

Wyróżnia się zasadniczo dwa typy wersji dystrybucyjnych:

  1. Paczki startowe przyspieszające budowę stron internetowych.
  2. Wyspecjalizowane rozwiązania przystosowane do konkretnych zastosowań.

Zależnie od tego, który typ reprezentuje wybrana wersja dystrybucyjna, będzie miała w paczce instalacyjnej do rdzenia Drupala dodane inne moduły, paczki skórek, biblioteki, predefiniowane profile instalacyjne lub konfiguracyjne.

Wybór odpowiedniej dystrybucji pozwala oszczędzić mnóstwo czasu:

  • Znika konieczność przeglądania, wybierania i instalowania z osobna modułów spełniających konkretne założenia. W ten sposób znacznie skraca się czas potrzebny na rozwinięcie strony. Twój produkt zacznie na siebie zarabiać szybciej.
  • Skraca się czas potrzebny na utrzymanie systemu. Jego utrzymanie jest tańsze.

1. Droopler - starter dla stron firmowych i korporacyjnych

To dystrybucja pierwszego typu przeznaczona przede wszystkim dla klientów korporacyjnych. Zastosowanie modułów takich jak Paragraphs i Geysir sprawia, że może być łatwo użyta jako fabryka stron, np. landingów promujących produkty czy różnych wersji językowych strony firmowej. Jej dodatkową zaletą jest wsparcie SEO i elegancki wygląd, również na telefonach i tabletach. Dzięki uniwersalności i łatwości edycji to distro szybko zyskuje na popularności.

2. Panopoly - paczka startowa dla stron i distro

Dystrybucja przeznaczona do budowy stron, jak również jako podstawa dla innych distro. Zawiera wiele narzędzi przydatnych dla deweloperów.

3. Opigno LMS - pakiet podstawowy dla e-learningu

Służy do łatwego stworzenia systemu e-learningowego na Drupalu. Rozbudowane opcje pozwalają na przypisywanie uczniom rozmaitych zajęć i ćwiczeń, sprawdzanie wiedzy za pomocą quizów i nagradzanie certyfikatami.

4. aGov - starter dla stron rządowych

Dystrybucja rozwijana przez rząd Australii. Zawiera podstawowe typy treści wraz z przykładami, które pozwalają na łatwiejszy start nawet edytorom, którzy wcześniej nie mieli styczności z podobnym systemem. Ułatwia wykonywanie stron działających dobrze również na urządzeniach mobilnych oraz spełnia zalecenia dotyczące tworzenia dostępnych serwisów internetowych.

5. OpenRestaurant - pakiet podstawowy dla restauracji

Distro zawiera wszystko, co potrzebne, żeby stworzyć funkcjonalną stronę internetową zarówno dla pojedynczej restauracji i całej sieci. W skład wchodzi system zarządzania menu, wersje językowe, blog, wydarzenia, lokalizacje i inne.

6. Thunder - dystrybucja dla wydawnictw

Dystrybucja stworzona z myślą o profesjonalnych wydawcach i wydawnictwach. Zawiera sporo ułatwień dla edytorów i obsługuje wiele typów plików, co daje możliwość tworzenia barwnych, angażujących czytelnika lub widza treści. Pozwala na publikowanie postów w z góry określonym czasie.

7. OpenSocial - starter stron społecznościowych

Bardzo popularna wersja dystrybucyjna przeznaczona do zastosowań takich jak intranet, portale z funkcjami społecznościowymi, platformy dla społeczności i tym podobne. Zawiera przede wszystkim moduły ułatwiające edycję postów, polubienie i obserwowanie i powiadomienia o aktywności w wątkach, a także ustawienia dla grup i wydarzeń.

8. LISSAKickstart - dystrybucja dla platform streamingowych

Ciekawe distro pozwalające na szybką budowę serwisu streamującego video (na żywo lub na żądanie), wysyłkę powiadomień PUSH do klientów i wiadomości w czasie rzeczywistym.

9. Contenta CMS - distro api-first

Dystrybucja Drupala stworzona z myślą API-first, czyli pozwalającą na szybkie stworzenie strony w podejściu “decoupled” lub z osadzonymi skryptami napisanymi w jednym z popularnych frameworków JavaScript.

kalendarz
Nadchodzące wydarzenia związane z Drupalem

Chcesz nawiązać kontakt z najlepszymi programistami zajmującymi się Drupalem? Odwiedź konferencję, lokalne spotkanie lub warsztaty treningowe poświęcone temu systemowi. Społeczność Drupala chętnie spotyka się, żeby wymienić się wiedzą i doświadczeniami.

 

Chcesz nawiązać kontakt z najlepszymi programistami zajmującymi się Drupalem? Odwiedź konferencję, lokalne spotkanie lub warsztaty treningowe poświęcone temu systemowi. Społeczność Drupala chętnie spotyka się, żeby wymienić się wiedzą i doświadczeniami.

Spotkania podzielone są na kilka rang w zależności od wielkości. DrupalCony to organizowane raz na pół roku ogromne konferencje, w których udział bierze zawsze twórca systemu, Dries Buytaert oraz zarząd Drupal Association. To wielkie święto dla całej społeczności. DrupalCampy i Summity to konferencje o mniejszym, zazwyczaj krajowym zasięgu skupiające najlepsze firmy i programistów z regionu. Spotkaniami najniższej rangi są lokalne meetupy, sprinty i warsztaty skierowane głównie do developerów dopiero rozpoczynających naukę Drupala.

Jeśli chcesz nawiązać współpracę z agencją zajmującą się Drupalem lub poszukujesz programistów Drupala albo dobrych fachowców od PHP/Symfony, warto rozważyć sponsoring jednego z takich spotkań. To świetna forma reklamy i pewność, że Twoja firma zostanie zauważona.

Kalendarz

Nadchodzące wydarzenia

DrupalCamp

26-28 czerwca, Burgas Drupal Developer Days 2024
13-15 sierpnia, Stany Zjednoczone Drupal GovCon 

DrupalCon

24-27 września, DrupalCon Barcelona 2024
9-12 grudnia, DrupalCon Singapore 2024 

Sprawdź tutaj, kiedy w Twojej okolicy odbędzie się najbliższe wydarzenie:

Chcesz porozmawiać o projekcie na Drupalu?

Poznajmy się i porozmawiajmy o Twoim projekcie. Umów się na darmową konsultację, aby podzielić się swoimi pomysłami i szczegółowo opisać swoje potrzeby.

Nasz dedykowany konsultant Drupala skontaktuje się z Tobą, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.