Czym jest Drupal?
Drupal jest tym, czego potrzebujesz do budowy swojego nowego serwisu internetowego. Jest to system, który dopasuje się do Twojego modelu biznesowego.
Oprogramowanie powinno wspierać Twój model biznesowy, a nie zmieniać go, aby pasował do istniejącej architektury systemu. Taki właśnie jest Drupal: elastyczny i wspierający istniejące procesy biznesowe.
Co sprawia, że Drupal jest unikalny?
Drupal ma szereg funkcjonalności, które znajdziesz w innych systemach. Jednak wyróżnikiem Drupala jest to, że wszystkie najważniejsze funkcjonalności do budowy dużych i nowoczesnych serwisów internetowych są w jednym systemie.
Najważniejsze cechy Drupala
Rozwój/Historia Drupala
15 stycznia 2001 roku Dries Buytaert opublikował wersję 1.0 (Drupal: 15 years old and still gaining momentum) systemu Drupal jako projekt Open Source na licencji GNU GPL.
Kolejne istotne wersje Drupala to:
- Drupal 5 wydany 15 stycznia 2007
- Drupal 6 wydany 13 lutego 2009
- Drupal 7 wydany 5 stycznia 2011
- Drupal 8 wydany 19 listopada 2015
- Drupal 9 wydany 3 czerwca 2020
- Drupal 10 wydany 15 grudnia 2022
- Drupal 11 wydany 2 sierpnia 2024
Od 2015 roku nowa wersja jest wydawana regularnie co 6 miesięcy.
Dzisiaj Drupal to system rozwijany przez ogromną społeczność z całego świata. W serwisie drupal.org jest zarejestrowanych ponad 1 300 000 użytkowników, z czego ponad 48 000 z dostępem do Git (mogą tworzyć moduły, szablony oraz rozwijać rdzeń Drupala).
Wybierając Drupala jako technologię do swojego serwisu internetowego otrzymujesz wsparcie ogromnej społeczności z całego świata. Dzięki regularnym wydaniom nowej wersji co pół roku masz też za darmo nowe funkcjonalności zwiększające możliwości Twojego serwisu internetowego.
Drupal w liczbach
Drupal jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie. Aktualnie znajduje się na szóstym miejscu z wynikiem ok. 1,3%. Obecnie prawie 700 000 stron jest obsługiwanych przez tę platformę.
Ciekawie przedstawiają się również statystyki dla najpopularniejszych stron świata. W pierwszym milionie najpopularniejszych stron w internecie Drupal jest na 2 miejscu z wynikiem około 2,5%. Udział Drupala znacznie wzrasta wraz z zawężeniem statystyk do top 100 000 stron lub do top 10 000 stron. Dla przykładu według BuiltWith dla top 10 000 stron udział Drupala wynosi ponad 6,5%.
Wśród najpopularniejszych stron zbudowanych na Drupalu można wymienić strony Linux, Harvard University, GE Transportation, Tesla.
Wybierając Drupala wybierasz nie tylko system CMS, ale jednocześnie dostajesz dostęp do całego ekosystemu wokół Drupala. Co to jest ekosystem Drupala? To szereg dodatkowych korzyści i narzędzi, które współistnieją z Drupalem.
Ekosystem Drupala dla biznesu:
Ekosystem Drupala dla edytorów treści i marketerów:
Porozmawiaj z nami o swoim projekcie na Drupalu
Jakie marki używają Drupala?
Społeczność Drupala aktywnie wspiera jego rozwój. Programiści regularnie dodają nowe funkcjonalności proponowane przez stałych użytkowników Drupala (innych programistów, edytorów, grafików etc.). Zmiany rozszerzają możliwości Drupala lub upraszczają jego obsługę poprzez ułatwianie instalacji rdzenia, modułów, skórek lub dodawanie określonych typów treści.
Jeśli zdecydujesz się zbudować Twój system na Drupalu, możesz mieć pewność, że z czasem będzie tylko zyskiwał na funkcjonalności, a korzystanie z niego będzie jeszcze prostsze. Co więcej, Drupal zawsze będzie darmowy, więc za jego aktualizację do nowszej wersji nie zapłacisz nic!
Czym się różni wersja dystrybucyjna (w skrócie “distro”) od “czystego” Drupala? To po prostu wersja rozszerzona o przydatne dodatki, które są skonfigurowane w taki sposób, żeby spełniać założenia biznesowe pewnych typów stron od razu po instalacji. Można porównać to do wersji rozszerzonej wyposażenia auta, z tym, że za dodatkowe moduły w Drupalu nie musisz dopłacać!
Chcesz nawiązać kontakt z najlepszymi programistami zajmującymi się Drupalem? Odwiedź konferencję, lokalne spotkanie lub warsztaty treningowe poświęcone temu systemowi. Społeczność Drupala chętnie spotyka się, żeby wymienić się wiedzą i doświadczeniami.
Chcesz nawiązać kontakt z najlepszymi programistami zajmującymi się Drupalem? Odwiedź konferencję, lokalne spotkanie lub warsztaty treningowe poświęcone temu systemowi. Społeczność Drupala chętnie spotyka się, żeby wymienić się wiedzą i doświadczeniami.
Spotkania podzielone są na kilka rang w zależności od wielkości. DrupalCony to organizowane raz na pół roku ogromne konferencje, w których udział bierze zawsze twórca systemu, Dries Buytaert oraz zarząd Drupal Association. To wielkie święto dla całej społeczności. DrupalCampy i Summity to konferencje o mniejszym, zazwyczaj krajowym zasięgu skupiające najlepsze firmy i programistów z regionu. Spotkaniami najniższej rangi są lokalne meetupy, sprinty i warsztaty skierowane głównie do developerów dopiero rozpoczynających naukę Drupala.
Jeśli chcesz nawiązać współpracę z agencją zajmującą się Drupalem lub poszukujesz programistów Drupala albo dobrych fachowców od PHP/Symfony, warto rozważyć sponsoring jednego z takich spotkań. To świetna forma reklamy i pewność, że Twoja firma zostanie zauważona.