Frazy, które musisz rozumieć rozmawiając z Drupal developerem: Node
Drupal jest coraz bardziej popularnym systemem CMS służącym do budowania firmowych serwisów internetowych. Istnieje coraz większa szansa, że spotkasz ten system w swojej pracy i Twoim zadaniem będzie rozmowa o budowie nowego serwisu lub rozbudowie już istniejącego. W tej serii artykułów znajdziesz najczęściej pojawiające się frazy, czyli słowa kluczowe odnoszące się do serwisów zbudowanych na Drupalu. Przeczytaj i lepiej przygotuj się do rozmowy.
Kim jest programista Drupala?
Programista Drupala to programista znający język PHP oraz mający doświadczenie w tworzeniu dedykowanych modułów dla Drupala. Potrafi też sprawnie poruszać się w panelu administracyjnym systemu oraz tworzyć szablony dla Drupala. To osoba, która zamienia wymagania biznesowe na nowe funkcjonalności w systemie zbudowanym na Drupalu.
Kto może potrzebować rozmowy z programistą Drupala?
W Droptica budujemy wiele różnych typów serwisów. W każdym przypadku mamy do czynienia z osobami z różnych działów w firmach naszych klientów.
Rozmawiamy np. z reprezentatami marketingu, bo to marketing najczęściej kieruje rozwojem strony firmowej.
Zaangażowane mogą być też osoby z działu IT, ponieważ często integrujemy Drupala z istniejącymi już systemami w firmie.
Zespół HR często chce publikować oferty pracy na stronie firmowej, dlatego również bywa stroną na spotkaniach z programistami.
W firmach produkcyjnych osoby odpowiedzialne za tworzenie produktów chcą zadbać, aby ich produkty były jak najlepiej zaprezentowane potencjalnym klientom. Z tego względu biorą udział w rozwoju serwisu internetowego.
Jak można więc zauważyć, praktycznie każdy dział w każdej firmie może być zainteresowany rozwojem pewnych elementów na firmowej stronie internetowej.
Najczęściej używane frazy związane z Drupalem
Ten artykuł to początek serii. Znajdziesz w nim pierwszą z fraz.
Jeśli frazy poniżej są dla Ciebie jasne, to podrzuć ten artykuł do innych osób w firmie, aby Drupal stał się dla nich bardziej zrozumiały.
Zawartość i Rodzaje zawartości (EN: Node & Node/Content Types)
W interfejsie administracyjnym znajdziesz słowo „Zawartość”. W angielskiej wersji interfejsu jest to słowo „Node” i pewnie tego słowa częściej będzie używał programista.
Node to jeden artykuł lub jedna podstrona. Na tym właściwie mógłbym zakończyć krótkie wytłumaczenie.
Jednak Node w Drupalu to coś więcej niż artykuł czy podstrona z innych systemów CMS.
Node to jeden z typów encji (w dalszej części wyjaśnię co to jest Encja), którego strukturę możesz rozbudowywać korzystając z panelu administracyjnego, bez konieczności kodowania.
O jaką konkretnie rozbudowę chodzi?
W celu dodania nowej podstrony w systemie CMS, musisz znaleźć w panelu administracyjnym odpowiedni formularz. Tworząc prostą podstronę, formularz ten powinien składać się z dwóch pól:
- tytuł strony - pole jednowierszowe;
- treść strony - pole wielowierszowe, najczęściej z edytorem WYSWIG, np CKEDITOR.
Taka struktura (tytuł + treść) dla małych stron internetowych będzie wystarczająca, ale przy średnich i dużych stronach często wymagane są bardziej ustrukturyzowane informacje.
Jako redaktor strony chcesz pewnie trochę inaczej wyświetlić aktualności, inaczej produkty i usługi, a inaczej oferty pracy. Możesz to zrobić korzystając z prostego pola z treścią, ale nie jest to wygodne i źle się sprawdza w przypadku liczby podstron większej niż kilkanaście.
Właśnie w takim przypadku można wykorzystać ogromne możliwości Drupala jako systemu CMS.
W Drupalu możesz najpierw zdefiniować sobie typy zawartości (Node types lub Content types), np: artykuł, produkt, oferta pracy, ogłoszenie, adres placówki, osoba (np. handlowiec czy specjalista), itp. Następnie do każdego z tych typów możesz zbudować osobną strukturę danych.
Dla przykładu Artykuł może mieć takie pola w formularzu:
- Tytuł;
- Wstęp;
- Treść;
- Zdjęcie główne;
- Kategoria.
Oferta pracy może w formularzu mieć takie pola jak:
- Nazwa stanowiska;
- Opis obowiązków;
- Wymagania;
- Lokalizacja;
- Wynagrodzenie;
- Ilość wakatów.
Wracając do słowa „Node” - czyli do zawartości - jest to pojedynczy wpis w systemie, który posiada określony typ. Dla przykładu ten wpis, który czytasz, to Node typu Blog.
W systemie może być nieskończenie wiele typów zawartości, np. blog, produkt, usługi, oferty pracy. W systemie może też być nieskończenie wiele zawartości o danym typie.
Jeśli w systemie zbudowanym na Drupalu chcesz trzymać nowy typ treści o określonej strukturze formularza dodawania treści, to porozmawiaj z programistą Drupala o nowym typie zawartości (Content Type, Node Type).
W niektórych opisach tekstowych, raczej bardziej dla programistów, znajdziesz też frazę „Node Bundle”. To jest to samo co „Node Type” czy „Content Type” - czyli osobny typ struktury danych.
Podsumowanie
W kolejnych artykułach opiszemy co oznaczają w Drupalu frazy jak Pole (Field), Blok, Region, Moduł, Taxonomy, Paragraphs, Encja.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu lepiej zrozumiesz świat Drupala i realizacja zadań, które zlecisz do zespołu programistów Drupala będzie przebiegać znacznie sprawniej.